Publicerad av @rektor_linnea
Jag är en helt vanlig rektor som arbetar på en F-3 skola i en av Göteborgs förorter. De senaste 15 åren har jag arbetati Stockholms och Göteborgs ytterområden i förskola och grundskola. Jag har min bakgrund som lärare i samhällskunskap, filosofi och religion. Jag har läst 60 poäng islamologi och jag pratar även lite arabiska.
Skola är det som intresserar mig mest, både på längden och bredden. Jag är kritisk till hur vi styr skolan idag så därför försöker jag bidra till att ändra skolans styrning. Jag är kritisk till npm som styrmetod och jag är övertygad om att det finns bättre sätt att utbilda barn än hur vi gör det idag. De tre viktigaste frågorna för mig är att ändra styrningen och lämna new public management, få ett stopp för ospecificerade effektiviseringskrav (nedskärningar) och att vi måste göra oss av med marknadsstyrningen av skolan.
Förutom att arbeta som rektor så arbetar jag även fackligt i Lärarförbundet skolledare i Göteborg.
Jag har även tagit initiativ till skolledarupproret som är en sluten facebookgrupp. Rektorsuppdraget är väldigt roligt men tyvärr är uppdraget svårt att utföra på grund av bristen på resurser. Det ska vi ändra på genom att ändra styrningen av skolan.
Följ mig på twitter @rektor_linnea
Visa alla inlägg av @rektor_linnea
Hej!
Mycket intressant blogg! ag är fullkomligt ense.
Se gärna även Jonna Simas (Aftonbladet), Göran Greiders (Dalademokraten) och Karin Mannerheimers (Expressen) debattartiklar på sama tema och under de senaste dagarna.
Se även gärna även vår hemsida och då särskilt under rubrikerna ”Senaste uppdateringar” samt ”Nätdagbok/blogg”.
Detta borde kunna intressera dig!
Med sena men vänliga hälsningar
Per-Owe Albinsson, Medlem av Språkförsvarets styrelse
http://www.språkförsvaret.se
GillaGilla
Tillägg:
Läs gärna även artikeln av Gunilla Svantorp om bl a IES och dess provocerande vinster.
Hälsningar
Per-Owe Albinsson, Språkförsvaret
http://www.språkförsvaret.se
GillaGilla
Att du hinner skriva ett så genomtänkt, välformulerat och väl underbyggt svar! Imponerande! Tack hoppas att ditt svar och utredningen i sig tränger igenom i bruset och dimridåerna från alla ”alternativa fakta” producerade av Svenskt Näringsliv och Friskoleförbundet
GillaGilla